August 13, 2016

2016 Race Schedule and Results

Adjustments to the race course, times, race schedule, rules and cancellation of race heats may occur due to a number of circumstances including weather, daylight, water condition, safety, etc.

These adjustments are a part of the event and are at the sole discretion of the Race Officials or EDBFA and are final without appeal.

Check out race photos on our Facebook Page.

Friday, August 19 - Novice Challenge Cup

RaceLaneTeam Place Time
A
7:00 pm1OCC Wriver Worms12:33.47
2United International Dragons32:41.95
3Paddlebot22:40.42
RaceLaneTeamPlaceTime
B
7:15 pm1Pond Pirates 122:36.43
2Firma33:25.63
3Glenrose Gators12:32.69
RaceLaneTeamPlaceTime
C
7:30 pm1Finn McCouls22:45.73
2Pond Pirates 232:55.26
3Flaming Dragons12:28.59

Saturday, August 20, 2016

RaceLane TeamPlaceTime(s)
Race 11Cramping Tiger Hurting Dragon32:49:52
9:00 am2Blazing Paddles22:31:54
3Paddlebot2:31:52
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
Race 21EDBRC River Rats32:33:43
9:15 am2Phoenix22:31:93
3United International Dragons12:31:03
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
Race 31Pond Pirates – Team 122:51.50
9:30 am2Waves of Hope

33:09.63
3OCC Wriver Wyrms12:25.90
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
Race 41Catch 22

12:13.76
9:45 am2EDBRC Wahine Kei Waka32:30.53
3Raunchy Rodents22:24.23
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
Race 51Pond Pirates – Team 2

33:19.86
10:00 am2Breast Friends22:44.87
3Oil City Crew12:11.89
BREAK
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
Race 61EDBRC Got Gainz

12:13.66
10:30 am2OCC Swamp Sirens32:33.53
3Flaming Dragons22:25.07
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
Race 71Incredible Hulls


22:31.56
10:45 am2Sistership Calgary32:47.22
3EDBRC Tiamat12:29.17
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
Race 81Fighting Dragons

32:59.62
11:00 am2Lethbridge Leftovers12:27.17
3Glenrose Gators22:28.75
Race LaneTeamPlaceTime(s)
Race 91EDBRC Dragon Blades

32:25.01
11:15 am2OCC Dragon Sight12:23.22
3Scrambled Ags22:23.49
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
Race 101Pure Casino Dragons

33:26.47
11:30 am2Finn McCouls12:41.24
3Firma23:00.75
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
Race 111Draken
22:57.36
11:45 am2Uncivil Serpents12:42.13
3-
LUNCH
Qualifying Heats Second Round
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
121Raunchy Rodents

22:39.81
1:00 pm2Blazing Paddles12:28.18
3Pond Pirates – Team 232:52.63
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
131Oil City Crew

12:18.46
1:15 pm2Phoenix32:25.95
3Cramping Tiger Hurting Dragon22:25.02
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
141Paddlebot

22:49.52
1:30 pm2Waves of Hope33:02.62
3EDBRC River Rats12:25.16
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
151United International Dragons


32:55.02
1:45 pm2EDBRC Wahine Kei Waka22:33.30
3Pond Pirates – Team 112:32.96
Race LaneTeamPlaceTime(s)
161OCC Wriver Wyrms


22:45.66
2:00 pm2Breast Friends32:49.43
3Catch 2212:06.98
BREAK
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
171Firma


33:58.88
2:30 pm2OCC Swamp Sirens22:35.95
3Draken12:34.81
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
181-
2:45 pm2Sistership Calgary22:52..09
3EDBRC Got Gainz12:00.56
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
191Flaming Dragons
32:48.33
3:00 pm2Lethbridge Leftovers22:27.26
3Incredible Hulls12:15.10
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
201EDBRC Tiamat

32:52.90
3:15 pm2OCC Dragon Sight12:22.88
3Fighting Dragons22:38.42
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
211Glenrose Gators

33:01.19
3:30 pm2Finn McCouls22:40.78
3EDBRC Dragon Blades
12:13.45
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
221Scrambled Ags
22:42.05
3:45 pm2Uncivil Serpents12:40.94
3Pure Casino Dragons32:47.41
OLD DRAGONS RACE
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
1TBA
4:00 pm2TBA
3TBA
WOMENS
Mulan B Semi-Final
    
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
231-
9:00 am2Sistership Calgary23:03.75
3EDBRC Wahine Kei Waka12:26.80
WOMENS
Mulan A Semi-Final #1
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
241Pond Pirates Team 233:07.75
9:15 am2Breast Friends22:51.39
3Blazing Paddles12:25.11
WOMENS
Mulan A Semi-Final #2
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
251Waves of Hope33:27.12
9:30 am2Swamp Sirens22:47.41
3Phoenix12:22.96
MIXED
Mi Lo Semi Final
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
261Course Break
9:45 am2
3
MIXED
Edmonton B Semi Final #1
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
271Firma33:39.21
10:00 am2Fighting Dragons22:52.89
3Glenrose Gators12:33.52
Edmonton B Semi Final #2
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
281Pure Casino Dragons33:06.35
10:15 am2Draken22:34.84
3United Int. Dragons12:28.76
Edmonton A Semi Final #1
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
291Pond Pirates Team 132:57.34
10:30 am2EDBRC Tiamat22:35.68
3Paddlebot12:26.33
Edmonton A Semi Final #2
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
301Uncivil Serpents32:38.31
10:45 am2Finn McCouls22:38.22
3Cramping Tiger Hurting Dragon12:22.10
Borealis Semi Final #1
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
311Flaming Dragons32:45.94
11:00 am2Scrambled Ags22:41.21
3EDBRC River Rats12:23.27
Borealis Semi Final #2
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
321OCC Wriver Wyrms32:31.07
11:15 am2Raunchy Rodents22:29.94
3Lethbridge Leftovers12:22.41
Aurora Semi Final #1
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
331Incredible Hulls32:31.51
11:30 am2EDBRC Dragonblades22:22.37
3Catch 2212:07.30
Aurora Semi Final #2
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
341OCC Dragon Sight32.28.96
11:45 am2Oil City Crew22:11.53
3EDBRC Got Gainz11:59.57
Pink Ribbon Challenge Race and Ceremony
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
1Sistership Calgary12:44.20
12:00 pm2Breast Friends22:52.50
3Waves of Hope32:52.65
LUNCH
Womens Mulan B Consolation
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
351-
1:00 pm2Waves of Hope22:57.56
3Pond Pirates - Team 212:46.66
Womens Mulan B Final
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
361Sistership Calgary32:59.15
1:15 pm2Breast Friends22:46.36
3Swamp Sirens12:26.34
Womens Mulan A Final
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
371EDBRC Wahine Kei Waka32:24.24
1:30 pm2Blazing Paddles22:23.94
3Phoenix12:20.28
Mixed Mi Lo Final
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
381Firma33:22.42
1:45 pm2Pure Casino Dragons22:53.94
3Fighting Dragons12:34.72
Edmonton B Final
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
391Draken 32:33.10
2:00 pm2Glenrose Gators22:31.40
3United Int. Dragons12:22.83
BREAK
Edmonton A Consulation
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
401Pond Pirates - Team 122:39.54
2:30 pm2Uncivil Servents32:42.17
3Finn McCouls12:30.94
Edmonton A Final
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
411EDBRC Tiamat32:26.81
2:45 pm2Paddlebot22:22.57
3Cramping Tiger Hurting Dragon12:21.25
Borealis Consulation
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
421Flaming Dragons22:33.34
3:00 pm2Scrambled Ags32:34.47
3OCC Wriver Wyrms12:22.91
Borealis Final
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
431Raunchy Rodents32:36.02
3:15 pm2EDBRC River Rats22:22.28
3Lethbridge Leftovers12:18.65
Aurora A Consulation
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
441Incredible Hulls22:14.25
3:30 pm2OCC Dragon Sight32:26.07
3Dragon Blades12:12.34
Aurora Final
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
451Oil City Crew32:10.87
3:45 pm2Catch 2221:59.97
3EDBRC Got Gainz11:57.84