August 19, 2016

2016 Race Results

Friday, August 19, 2016 - Novice Challenge Cup

RaceLaneTeam Place Time
A
7:00 pm1OCC Wriver Worms12:33.47
2United International Dragons32:41.95
3Paddlebot22:40.42
RaceLaneTeamPlaceTime
B
7:15 pm1Pond Pirates 122:36.43
2Firma33:25.63
3Glenrose Gators12:32.69
RaceLaneTeamPlaceTime
C
7:30 pm1Finn McCouls22:45.73
2Pond Pirates 232:55.26
3Flaming Dragons12:28.59

Saturday, August 20, 2016

RaceLane TeamPlaceTime(s)
Race 11Cramping Tiger Hurting Dragon32:49:52
9:00 am2Blazing Paddles22:31:54
3Paddlebot2:31:52
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
Race 21EDBRC River Rats32:33:43
9:15 am2Phoenix22:31:93
3United International Dragons12:31:03
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
Race 31Pond Pirates – Team 122:51.50
9:30 am2Waves of Hope

33:09.63
3OCC Wriver Wyrms12:25.90
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
Race 41Catch 22

12:13.76
9:45 am2EDBRC Wahine Kei Waka32:30.53
3Raunchy Rodents22:24.23
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
Race 51Pond Pirates – Team 2

33:19.86
10:00 am2Breast Friends22:44.87
3Oil City Crew12:11.89
BREAK
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
Race 61EDBRC Got Gainz

12:13.66
10:30 am2OCC Swamp Sirens32:33.53
3Flaming Dragons22:25.07
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
Race 71Incredible Hulls


22:31.56
10:45 am2Sistership Calgary32:47.22
3EDBRC Tiamat12:29.17
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
Race 81Fighting Dragons

32:59.62
11:00 am2Lethbridge Leftovers12:27.17
3Glenrose Gators22:28.75
Race LaneTeamPlaceTime(s)
Race 91EDBRC Dragon Blades

32:25.01
11:15 am2OCC Dragon Sight12:23.22
3Scrambled Ags22:23.49
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
Race 101Pure Casino Dragons

33:26.47
11:30 am2Finn McCouls12:41.24
3Firma23:00.75
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
Race 111Draken
22:57.36
11:45 am2Uncivil Serpents12:42.13
3-
LUNCH
Qualifying Heats Second Round
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
121Raunchy Rodents

22:39.81
1:00 pm2Blazing Paddles12:28.18
3Pond Pirates – Team 232:52.63
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
131Oil City Crew

12:18.46
1:15 pm2Phoenix32:25.95
3Cramping Tiger Hurting Dragon22:25.02
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
141Paddlebot

22:49.52
1:30 pm2Waves of Hope33:02.62
3EDBRC River Rats12:25.16
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
151United International Dragons


32:55.02
1:45 pm2EDBRC Wahine Kei Waka22:33.30
3Pond Pirates – Team 112:32.96
Race LaneTeamPlaceTime(s)
161OCC Wriver Wyrms


22:45.66
2:00 pm2Breast Friends32:49.43
3Catch 2212:06.98
BREAK
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
171Firma


33:58.88
2:30 pm2OCC Swamp Sirens22:35.95
3Draken12:34.81
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
181-
2:45 pm2Sistership Calgary22:52..09
3EDBRC Got Gainz12:00.56
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
191Flaming Dragons
32:48.33
3:00 pm2Lethbridge Leftovers22:27.26
3Incredible Hulls12:15.10
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
201EDBRC Tiamat

32:52.90
3:15 pm2OCC Dragon Sight12:22.88
3Fighting Dragons22:38.42
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
211Glenrose Gators

33:01.19
3:30 pm2Finn McCouls22:40.78
3EDBRC Dragon Blades
12:13.45
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
221Scrambled Ags
22:42.05
3:45 pm2Uncivil Serpents12:40.94
3Pure Casino Dragons32:47.41
OLD DRAGONS RACE
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
1TBA
4:00 pm2TBA
3TBA
WOMENS
Mulan B Semi-Final
    
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
231-
9:00 am2Sistership Calgary23:03.75
3EDBRC Wahine Kei Waka12:26.80
WOMENS
Mulan A Semi-Final #1
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
241Pond Pirates Team 233:07.75
9:15 am2Breast Friends22:51.39
3Blazing Paddles12:25.11
WOMENS
Mulan A Semi-Final #2
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
251Waves of Hope33:27.12
9:30 am2Swamp Sirens22:47.41
3Phoenix12:22.96
MIXED
Mi Lo Semi Final
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
261Course Break
9:45 am2
3
MIXED
Edmonton B Semi Final #1
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
271Firma33:39.21
10:00 am2Fighting Dragons22:52.89
3Glenrose Gators12:33.52
Edmonton B Semi Final #2
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
281Pure Casino Dragons33:06.35
10:15 am2Draken22:34.84
3United Int. Dragons12:28.76
Edmonton A Semi Final #1
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
291Pond Pirates Team 132:57.34
10:30 am2EDBRC Tiamat22:35.68
3Paddlebot12:26.33
Edmonton A Semi Final #2
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
301Uncivil Serpents32:38.31
10:45 am2Finn McCouls22:38.22
3Cramping Tiger Hurting Dragon12:22.10
Borealis Semi Final #1
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
311Flaming Dragons32:45.94
11:00 am2Scrambled Ags22:41.21
3EDBRC River Rats12:23.27
Borealis Semi Final #2
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
321OCC Wriver Wyrms32:31.07
11:15 am2Raunchy Rodents22:29.94
3Lethbridge Leftovers12:22.41
Aurora Semi Final #1
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
331Incredible Hulls32:31.51
11:30 am2EDBRC Dragonblades22:22.37
3Catch 2212:07.30
Aurora Semi Final #2
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
341OCC Dragon Sight32.28.96
11:45 am2Oil City Crew22:11.53
3EDBRC Got Gainz11:59.57
Pink Ribbon Challenge Race and Ceremony
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
1Sistership Calgary12:44.20
12:00 pm2Breast Friends22:52.50
3Waves of Hope32:52.65
LUNCH
Womens Mulan B Consolation
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
351-
1:00 pm2Waves of Hope22:57.56
3Pond Pirates - Team 212:46.66
Womens Mulan B Final
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
361Sistership Calgary32:59.15
1:15 pm2Breast Friends22:46.36
3Swamp Sirens12:26.34
Womens Mulan A Final
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
371EDBRC Wahine Kei Waka32:24.24
1:30 pm2Blazing Paddles22:23.94
3Phoenix12:20.28
Mixed Mi Lo Final
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
381Firma33:22.42
1:45 pm2Pure Casino Dragons22:53.94
3Fighting Dragons12:34.72
Edmonton B Final
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
391Draken 32:33.10
2:00 pm2Glenrose Gators22:31.40
3United Int. Dragons12:22.83
BREAK
Edmonton A Consulation
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
401Pond Pirates - Team 122:39.54
2:30 pm2Uncivil Servents32:42.17
3Finn McCouls12:30.94
Edmonton A Final
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
411EDBRC Tiamat32:26.81
2:45 pm2Paddlebot22:22.57
3Cramping Tiger Hurting Dragon12:21.25
Borealis Consulation
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
421Flaming Dragons22:33.34
3:00 pm2Scrambled Ags32:34.47
3OCC Wriver Wyrms12:22.91
Borealis Final
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
431Raunchy Rodents32:36.02
3:15 pm2EDBRC River Rats22:22.28
3Lethbridge Leftovers12:18.65
Aurora A Consulation
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
441Incredible Hulls22:14.25
3:30 pm2OCC Dragon Sight32:26.07
3Dragon Blades12:12.34
Aurora Final
RaceLaneTeamPlaceTime(s)
451Oil City Crew32:10.87
3:45 pm2Catch 2221:59.97
3EDBRC Got Gainz11:57.84